Jautājumi-atbildes
Kāpēc ir nepieciešāms sildīt betonu?
Betona saķere (sabiezēšana )un cietēšana notiek deļ cementa klienkera komponentu un ūdens ķimiskās reakcijas. Šis process ir ļoti atkarīgs no temperatūras. Jo augstāka temperatūra, jo ātrāk notiks reakcija.
Kā temperatūras paaugstināšanās ietekmē stiprību:
Temperatūras kontrole ražošanas procesā ir svarīga divos gadījumos -lai samazināt betona sasalšanas risku un lai paātrināt saķeres laiku .
Ziemas periodā, pie pazeminātām temperatūrām vislielākais siltuma zudums notiek brīdī, kad betons tiek liets veidņos. Uzreiz pēc tā tiek pieņemts lēmums uzsākt betona sildīšanu. Taču transportēšanas, liešanas un blietēšanas laikā betons nedrīkst sasalt. Tāpēc ražošanas procesā ir nepieciešamā betona sildīšana. Šim mērķim tiek izmantotas arī pret sasalšanas piedevas. Atbilstoši standarta LVS EN 206 prasībām , minimālā betona temperatūrā objektā nedrīkst būt zemāka par 50С
Betona sildīšana ir vien no vispraktiskākajiem paņēmieniem kā panākt ātrāku cietēšanu un stiprības pakāpes sasniegšanu. Praksē tas ļauj:
- ātrāk sasniegt betona sacietēšanu līdz tā maksimālai cietības pakāpei ,pie kuras betona struktūra sasalstot vairs nesairst
- noņemt veidņus;
- noņemt atbalstošās konstrukcijas un sastatņus;
- noslogot konstrukciju.
Bez tam, cementa hidratācijas (cementa un ūdens mijiedarbības ķimiska reakcija ) procesā izdalās siltums. Jo masīvāka konstrukcijā, jo vairāk tā uzsildās. Pat ja konstrukcijas sildīšana nav paredzēta, pēc betona ieliešanas tas ir jāapsedz ar siltumizolācijas pārklāju. Tas noturēs sākotnējo betona temperatūru un hidratācijas temperatūru.