Jautājumi-atbildes
Temperatūras indikatori.
Cementa hidratācija – tas ir ķīmisks process cementa mijiedarbībai ar ūdeni, kad šķidra vai plastiska cementa masa pārvēršas cementa akmenī un šī procesa ātrums ir atkarīgs no temperatūras.
Cietēšanas laiks aukstās ziemas dienās var būt no 8 līdz 12 stundām, bet pie temperatūras 0°C un zemākā, hidratācija pilnībā apstājas. Betona cietēšanas (sabiezēšanas) laiks ir atkarīgs no betona maisījuma sākotnējās temperatūras (ūdens un materiālu temperatūras ražošanas laikā) un pēc ieliešanas veiktajiem pasākumiem. Vienkāršākais un efektīvākais veids, kā samazināt cietēšanas laiku un nepieļaut sasalšanu - ir novērst siltuma zudumus (plēves, izolācija) un nodrošināt betona uzsildīšanu. Tas ļaus betonam ātrāk sabiezēt, kā arī nākotnē paātrinās izturību.
Siltās vasaras dienās cietēšanas laiks var nesasniegt vienu stundu. Parasti tas ir pietiekams betona piegādei Rīgā, bet šādos brīžos īpaša uzmanība jāpievērš netraucētiem piebraucamiem ceļiem pie veidņiem, darbinieku un tehnikas gatavībai pieņemt betona masu ieklāšanai. Konsultācijas ar betona rūpnīcas speciālistiem ļaus Jums pareizi aprēķināt nepieciešamo laiku, un, ja nepieciešams, vienmēr ir iespēja izmantot īpašas ķīmiskās piedevas - palēninātājus. Šādas piedevas palielina sacietēšanas laiku līdz 8 - 10 stundām un neietekmē izturību.
Betonēšanas laikā nav nekādu ierobežojumu attiecībā uz minimālo vai maksimālo apkārtējās vides temperatūru. Pašreizējie standarti to neparedz, bet prasības par temperatūras ierobežojumiem var uzstādīt pasūtītājs, kontrolējošās uzraudzības iestādes, personas, kas atbild par tehnisko uzraudzību objektā. Piemēram, temperatūrā, kas zemāka par -5°C, nesošās tiltu konstrukcijas tiek betonētas stingrā tehniskās uzraudzības pārstāvju kontrolē vai arī vispār nav atļautas. Tāpat var būt arī ierobežojumi pie maksimālās temperatūras karstās vasaras dienās.
Betonējot masīvas konstrukcijas (piemēram, pamatus, kuru biezums ir lielāks par 500 mm), ir svarīgi nepieļaut spēcīgu atšķirību starp iekšējo un ārējo temperatūru.
Galvenais noteikums - nepieļaut konstrukcijas sasalšanu, pirms betons ir ieguvis kritisko izturību (stiprums, kādā betona sasalšana nesabojā tās struktūru).
Saskaņā ar standarta LVS EN 206 prasību, svaiga betona temperatūra, piegādājot objektam, nedrīkst būt zemāka par 5°C. Šim nolūkam betons tiek ražots no uzsildītiem materiāliem, ņemot vērā siltuma zudumus transportēšanas un izkraušanas laikā. Spēcīgākais betona siltuma zudums notiek liekot to veidnēs. Pēc ieklāšanas ir svarīgi nekavējoties veikt pasākumus, lai novērstu siltuma zudumus un sildītu betonu.