Truck
arilans
бетон

Jautājumi-atbildes

Betona izžūšanas ātruma un stiprības atkarība.

 

Iemesls

Betona sacietēšanas ātrums

Ietekme uz stiprību

Cementa sastāvs

Minerāls С3А, trikalcija alumināts, formula 3СаО х Аl2O3 - stipri ietekmē cementa sacietēšanas laiku

Minerāls C3S, trikalcija silikāts, formula 3СаО х SiO2. Veicina pieaugošu izturību betonā/cements, ne tikai 28 dienu laikā, bet arī daudz ilgāk

Temperatūra

 Spēcīga ietekme

 Spēcīga ietekme

0°С

var sasniegt 15-20 stundu laikā

100% spēks tiek sasniegts 4-6 mēnešu laikā

20°С

sacietēšanas sākums ~ 2 st, sacietēšanas beigas ~ 3 st.

100% izturība tiek sasniegta pēc 28 dienām

>60°С

var sasniegt 10-15 min

100% izturība tiek sasniegta pēc 1-2 dienām

Ū / C attiecība

Spēcīgi ietekmē. Piemēram,

Ū / C = 0,5  - 1,5 st.

Ū / C = 0,6  - 2 st.

Ū / C = 0,7 – 3 st.

Spēcīgi ietekmē. Piemēram,

Ū / C = 0,5 – 120%

Ū / C = 0,6 – 100%

Ū / C = 0,7 – 80%

Temperatūra.

Temperatūra no + 3°С līdz 30°С no betonēšanas sākuma un līdz pat kritiskai stiprībai (1 - 2 dienas) nodrošinās normālu betona sacietēšanu.

Temperatūrai <0°C ir nepieciešama uzsildīšana, jo pastāv risks sasalt līdz kritiskā spēka kopumam. Galvenais siltuma zuduma mirklis ir betona ieklāšana veidnēs. Vieglākais veids, kā saglabāt sākotnējo siltumu un hidratācijas siltumu, ir nosegt horizontālās konstrukcijas no augšas ar siltumizolējošu materiālu (vate, putuplasts). Ja tas nenodrošina, ka betona temperatūra ir augstāka par 0°C, betons ir jāaizsargā no apkārtējās vides un jāuzsilda (piemēram, ar plēvi).

Augsta temperatūra palielina plaisāšanas risku, īpaši plānas horizontālas struktūras (grīdas, pārsegumi) gadījumā. Ieklājot pārāk masīvas konstrukcijas (piemēram, pamatnes plātnes, tilta pārsegumi), ir nepieciešams samazināt temperatūras starpību konstrukcijā un ārpus tās. Šādas konstrukcijas ieteicams ieliet slāņos, bet tā, lai neveidotos aukstās šuves (piegādātā betona partija nokrīt uz jau iecietējušās iepriekšējās partijas).Ieklātais betons sasniegs maksimālo temperatūru pēc diennakts. Temperatūra pazemināsies līdz apkārtējās vides temperatūrai 2 dienu laikā. Ārkārtējos gadījumos tiek izmantots cements, kurš izdala nelielu siltumu.

Mitrums.

Gadījumos, Ja cementam nav pietiekami daudz ūdens, reakcija (saķere un sacietēšana) apstājas, īpaši agrīnā stadijā (pirmās 7 dienas). Sacietēšanas laikā jāseko, lai betons nezaudētu mitrumu (pārklāt ar plēvi), pēc betona uzstādīšanas pietiekama mitruma kontrole tiek nodrošināta, pastāvīgi laistot ūdeni. Optimāls apkārtējās vides mitrums betonam ir ≥95%.