Truck
arilans
бетон

Jautājumi-atbildes

Kas ir plastifikatori ?

Betona izturība ir atkarīga no cementa un ūdens daudzuma. Jo vairāk cementa, jo lielāka betona izturība. Optimālais ūdens daudzums maksimālai izturībai ir 0.3-0.35 l uz 1 kg cementa (Latvijā pieejamiem cementu tipiem, ņemot vērā ūdens daudzumi smiltīs un šķembās).

Mazāks ūdens daudzums noved pie tā, ka ūdens kļūst nepietiekami visa cementa normālai hidratācijai (daļa cementa nesāks reaģēt).

Lielāks ūdens daudzums izraisīs izturības zudumu – liekais ūdens, kurš neizraisīs reakciju, noved pie tukšumiem cementa maisījumā. Liekais ūdens ir betona nosēšanās iemesls, samazina ūdensnecaurlaidību un salizturību.

No ūdens – cementa attiecības ir atkarīgas visas betona maisījuma īpašības. Diemžēl, ja betonā ir tikai tas ūdens, kas nepieciešams cementa hidratācijai, mēs iegūsim ļoti biezu S1 klases betonu. Izmantot šādu neplastisku betonu nebūs iespējams ne tikai veidņu klāšanai, bet arī betona izstrādājumu ražošanai ar vibro presēšanas metodi. Plastiska betona ražošanai ar normālu klājamību ( S3-S5 klases) ir nepieciešams ūdens daudzuma palielinājums -  kaitējot izturībai un parējiem raksturlielumiem. Bet samazināt lieko ūdens daudzumu, pie nemainīga plastiskuma, var ar  speciālām piedevām – plastifikatoriem vai polipropilēna šķiedru.

Divi galvenie plastifikatoru darbības mehānismi:

  • Lignosulfonāti. Celulozes ražošanas atkritumi. Tumšs, lipīgs, blīvs šķidrums. Piedevas darbojas kā cementa daļiņu "smērviela", padarot to plastisku. Šādas piedevas samazina ūdens daudzumu līdz 10% ,nemainot betona plastiskumu. 
  • Speciāli betonam izstrādāti polimēri (superplastifikatori, hipersuperplastifikatori). Veido pozitīvi uzlādētas daļiņas uz cementa graudu virsmas. Lādiņš atgrūž cementa graudus vienu no otra, un tas padara betona maisījumu plastisku. Šādas piedevas var samazināt ūdens daudzumu par 30 - 40%.