Truck
arilans
бетон

Jautājumi-atbildes

Kā izvēlēties betonu?

Izturība.

Betona klasifikācija var būt dažāda, bet vissvarīga ir viena betonu raksturojoša īpašība- stiprība. Lai izvēlēties betonu nesarežģītām konstrukcijām pietiek zināt betona stiprību.

Citas īpašības.

Betonam var būt izvirzītas arī citas prasības, tādas kā ūdens necaurlaidība, izturība pret salu, blīvums,  ērta ieklāšana, u.c.. Precīzāk katra no šīm īpašībām ir izskatāma atsevišķi.

Ārējas iedarbības klases.

Viens un tas pats betons var tikt izmantots dažādiem mērķiem. Tas var būt gan betona stabiņu stiprināšanai privātā laukumā, gan baseinam, gan sienam ķimikātu noliktavā. Sarežģītos gadījumos, bez augstākminētajam īpašībām , pasūtītājs norāda arī to, kā viņš plāno izmantot betonu, bet precīzāk, kādos ārējās vides iedarbības apstākļos  tas tiks izmantots. Betona rūpnīcas ņem vērā visas šīs kalpošanas īpašības izgatavojot betonu atbilstoši spēkā esošajiem standartiem.

Betona paraugs-kas var tikt pasūtīts betonā rūpnīcā, saskaņā ar standartu:

Izstradājuma nosaukums (betona klase ) Betons C25/30
Šķembas(maksimums, diametrs mm)   16
Iestrādājamības lielums S4
Ārējās iedarbības klase XC2, XD2,  XF1
Piedevas    
Stiprība ( kinētika )   Lēna
Ūdens/cementa sastāvs   0.45
Plastifikators   Dinamon SX-N
CL°, saturs,%   0.10

С25/30 S4 Dmaks16 XC2 XD2 XF1 W8 F150 CL0,20

  • С25/30 – stiprības pakāpe, 30 МPа;
  • S4 – iestrādājamības klase. Tas nozīme- cik betons būs šķidrs vai biezs;
  • Dmaks16 – Aizpildītāja ( šķembas) maksimālais  izmērs = 16мм. Pasūtītājs izvēlas, ņemot vērā biezumu un konstrukcijas sarežģītību. Pēc noteikumiem, Dmaks16 – parastais betons; Dmaks8 – ar smalko šķembu; Dmaks4 – java, betons bez šķembas, jo grants maksimālā frakcija ir  - 4мм.
  • XC2 XD2 XF1 – Ārējās iedarbības klases. Šajā gadījumā tas var būt tilta balsts.
  • W8 – Ūdens necaurlaidības klase. Pie spiediena 8 bāri betons nelaiž ūdeni cauri sevi.
  • CL0,10 – hlorīdus saturošās klases betonā. Hlorīdi negatīvi ietekmē armatūru.Ir piecas hlorīdus saturošās klases (LVS EN 206:2014, 15 tabula) - Cl1.00, Cl0.40, Cl0.20, Cl0.10 (hlorīdi nedrīkst pārsniegt 1% no cementa svara 1 m³ betona masas- atbilstoši 0,4%, 0,2% un 0,1%). Nepieciešamo hlorīdus saturošo klasi nosaka pasūtītājs (celtnieki vadās pēc standartiem, kuri nosaka maksimālo hlorīdu daudzumu vienām vai citām konstrukcijām).  Noteikt hlorīdu daudzumu betonā var  saskaitot hlorīdu summu visos materiālos (šos lielumus uzrāda piegādātāji), vai pārbaudot uzražoto betonu  laboratorijā.